0

mercidabik ve ridanya seferleriyle osmanlı-mısır savaşlarıyla

0

halifelik osmanlı devleti ne yavuz sultan selim zamanında mısır ın fethinden sonra geçmiştir.

0

osmanlı devleti'nin en büyük en başarılı padişahlarından birisi olan yavuz sultan selimin mısırı fethetmesinden sonra osmanlı devleti'ne geçmiştir. 1924 yılında halifelik kaldırılmıştır.

0

halifelik osmanlı'ya mısırın fethinden sonra yavuz sultan selim zamanında geçmiştir

0

vezir yunus paşa, memlûklara karşı zaferin kazanıldığını ve tomanbay’ın kaçtığını, sultan selim hana bildirdiğinde, sultan selim han “lala lala! mısır’ı aldık ama sinan’ı kaybettik. sinan’ı, mısır’a değişmezdim. sinan’sız mısır’da ne güzellik olur?” sözleriyle sinan paşanın, yanındaki kıymetini belirtti. bu suikast baskınının da istenen hedefi bulmaması sonucu, tomanbay savaş alanından çekildi.4 şubat 1517’de i. selim törenle kahire’ye girdi ve “yusuf nebi tahtı”na oturdu. memlûklular, nil deltasında ve yukarı mısır’da direnişe devam ettiler. fakat fazla zaman geçmeden osmanlı güçleri bu direniş merkezlerini bertaraf edip tomanbay’ı yakalamayı başardılar. tomanbay, 13 nisan 1517’de kahire kale kapısında asılarak idam edildi.

bu zaferle birlikte memlûk sultanlığı yıkılmış, bütün toprakları osmanlı egemenliğine girmiştir. memlûk sultanlığı tarihe karışmış, osmanlı devleti mısır’a hakim olmuş ve halifelik osmanlılara geçmiştir. mısır’daki kutsal emanetler istanbul’a getirilmiştir. osmanlı devleti, doğu akdeniz‘in ve baharat yolu‘nun tek hakimi durumuna yükselmiş; kızıldeniz ve hint okyanusuna açılmıştır.

hilafet nedir? halife kime denir?

22 ocak 1517’de ridaniye zaferi kazanıldı.

kahire’yi hiç zayiat ve şehrin sosyal ve ekonomik hayatına zarar vermeden ele geçirmek niyetiyle 25 ocak’ta selim direniş göstermeden teslim olan bütün memlûkluların affedileceğini ilan etmişti. fakat tomanbay ve ona yakın memlûklu komutanları gerilla tipi direniş organize etmeye başladılar ve bu nedenle kahire ancak üç gün süren çok şiddetli sokak savaşlarından sonra ele geçirilebildi ve şehir kısmen yıkıldı ve binlerce kişi öldü.

ben bunlari biliyorum